Choć Bitcoin pozostaje niekwestionowanym liderem rynku kryptowalut, to Ethereum już od dawna zajmuje drugi stopień podium i wciąż przyciąga nowych użytkowników, a niektórzy analitycy wskazują, że w perspektywie najbliższych kilku lat ETH zastąpi BTC na szczycie list notowań. Czym jest i jak działa sieć Ethereum? Skąd bierze się jej ogromna popularność? Czy warto rozważyć inwestycję w ETH? Przekonajmy się!
Spis treści
Czym jest Ethereum (ETH)?
Wbrew mniemaniu wielu internautów Ethereum jest nie tyle kryptowalutą, ale zdecentralizowanym oprogramowaniem opartym na technologii blockchain. Obsługuje ono szereg rozwiązań, w tym kryptowalutę Ether (Ethereum Value Token, często określane mianem ETH lub po prostu Ethereum), która służy do rozliczeń pomiędzy użytkownikami, ale też do pobierania opłat za każdą transakcję. Najważniejszą funkcją sieci Ethereum są tzw. smart kontrakty (z ang. smart contract), czyli możliwość zawierania i automatycznego wypełniania umów pomiędzy użytkownikami sieci. W praktyce służą one do tworzenia tokenów, czyli kryptowalut opartych na Ethereum. Z tego rozwiązania szczególnie chętnie korzystają twórcy stron internetowych, programów komputerowych czy gier, którzy mogą w łatwy sposób stworzyć działającą kryptowalutę bez konieczności samodzielnego stawiania całej sieci. Smart kontrakty pozwalają też na budowę aplikacji określanych mianem dapps (z ang. decentralized applications, zdecentralizowane aplikacje). Są to m.in. gry czy media społecznościowe nowej generacji.
Jak działa sieć Ethereum?
Podobnie jak inne kryptowaluty, Ethereum jest oparte na technologii blockchain. Każda transakcja jest zapisywana w bloku, czyli zbiorze wszystkich transakcji dokonanych w określonym, zazwyczaj krótkim okresie, np. 15 minut. Ułatwia to sprawdzanie autentyczności działań użytkowników – każda transakcja jest weryfikowana przez górników, z których każdy ma losową szansę na dostanie nagrody. Jej wysokość jest stała, a prawdopodobieństwo otrzymania rekompensaty rośnie wraz z ilością zużytej mocy obliczeniowej. A zatem deweloperzy Ethereum zaadoptowali zasadę proof of work, w której nagroda górników zależy od ilości włożonej pracy. W przyszłości ma się to zmienić – deweloperzy zapowiedzieli przejście sieci na protokół proof of stake, co ma nastąpić wraz z nadchodzącą aktualizacją do wersji 2.0. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat algorytmów regulujących nagrody za kopanie bloków, to przygotowaliśmy poradnik wyjaśniający, czym jest proof of work oraz proof of stake.
Jak powstało Ethereum? Historia kryptowaluty
Pomysł na stworzenie sieci Ethereum pojawił się w głowie kanadyjskiego programisty Vitalika Buterina na początku 2013 roku. Zauważył on, że Bitcoin dużo zyskałby, gdyby nie był jedynie kryptowalutą, ale też rozwiązaniem oferującym inne możliwości dla biznesu. W 2014 roku zarejestrowano w Szwajcarii The Ethereum Foundation, czyli organizację non-profit, która miała koordynować pracę nad realizacją pomysłu. Nazwa projektu została zainspirowana japońskim filmem anime „Laputa – podniebny zamek” wyprodukowanym przez popularne Studio Ghibli. Na początku lipca ruszyła przedsprzedaż Ethereum Value Token. Ostatecznie sieć ruszyła 30 lipca 2015 roku, a więc ponad rok po rozpoczęciu przedsprzedaży. Pomimo początkowego sceptycyzmu inwestorów Ethereum szybko zyskało dużą popularność, co przełożyło się na wzrost wyceny ETH oraz rosnącą liczbę tokenów. Obecnie sieć przeżywa dynamiczny wzrost, głównie za sprawą szału na tokeny NFT, których zdecydowana część działa właśnie na Ethereum.
Najważniejsze informacje o sieci Ethereum
W przeciwieństwie do większości innych kryptowalut, Ether nie ma maksymalnej liczby stworzonych jednostek wartości, a więc może być generowany w nieskończoność. W praktyce jest to rzecz jasna ograniczone przez liczbę generowanych bloków oraz wysokość nagrody otrzymywanej przez górników. Przeciętny czas tworzenia bloku to ok. 12 sekund, a nagroda za jego wykopanie wynosi obecnie 2 ETH. W 2016 roku doszło do sporu wśród użytkowników sieci, w wyniku którego doszło do forku (rozłamu sieci na dwie frakcje). Rezultatem tych wydarzeń było powstanie kryptowaluty Ethereum Classic (ETC). Choć siłą rzeczy korzysta ona z bardzo podobnych rozwiązań technologicznych, to cieszy się dużo mniejszą popularnością wśród użytkowników, co znajduje odzwierciedlenie w jej niższej wycenie. Warto też zauważyć, że deweloperzy wykorzystujący Ethereum do tworzenia tokenów czy aplikacji muszą uiszczać opłaty w ETH, które stanowią dodatkowe źródło dochodów na utrzymanie sieci i sfinansowanie nagród dla górników.
Jaki portfel Ethereum wybrać?
By móc korzystać z różnych funkcjonalności sieci, należy założyć konto Ethereum, nazywane też portfelem Ethereum. Umożliwia ono przyjmowanie i dokonywanie płatności za pomocą ETH, a także korzystanie z aplikacji opartych na blockchainie. Istnieją dwa rodzaje kont: bezpłatne zwykłe (zwane EOA) oraz smart kontrakty. Te drugie są płatne i wykorzystywane głównie przez deweloperów. Najłatwiejszym sposobem na założenie konta jest skorzystanie z jednego z licznych portfeli Ethereum. Są ich setki, ale warto wyróżnić te najpopularniejsze: Exodus, MyEtherWallet oraz AtomicWallet.
Gdzie kupić Ethereum i nie przepłacić?
Masz już portfel Ethereum i rozważasz zakup ETH, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Oto kilka najpopularniejszych metod, dzięki którym kupisz Ethereum i nie przepłacisz!
Zakup Ethereum na giełdzie
Jeżeli zależy ci na najlepszej cenie oraz łatwej możliwości sprzedaży Ethereum, skorzystaj z usług jednej z giełd kryptowalut. Umożliwiają one handel setkami wirtualnych walut, a najpopularniejsze z nich mają w ofercie nie tylko Ether, ale też liczne tokeny oparte na Ethereum. Najpopularniejszą giełdą kryptowalut jest Binance, choć są też inne, np. Coinbase.
Kupno ETH bezpośrednio od internautów
Alternatywą dla giełdy kryptowalut jest zakup ETH bezpośrednio od internautów. Z reguły jest to droższe i mniej bezpieczne rozwiązanie, nie wymaga aż tak dużo zachodu. Oferty poszczególnych indywidualnych handlarzy znajdziesz na serwisach takich jak LocalBitcoin czy Paxful.
Zakup Ethereum w kantorze internetowym
Trzecią opcją jest zakup Ethereum w kantorze internetowym. Na polskim rynku funkcjonuje ich kilka, ale tylko część z nich ma w swojej ofercie ETH. Skorzystanie z usług kantoru internetowego to najszybsza, ale też zdecydowanie najmniej opłacalna opcja – prowizje są bardzo wysokie, sięgają nawet kilkunastu procent. Jeżeli zależy ci na pośpiechu, to możesz mieć gwarancję błyskawicznej realizacji transakcji.
Co wiadomo na temat rozwoju sieci Ethereum?
Deweloperzy Ethereum od kilku lat wytrwale pracują nad serią aktualizacji, które mają być zwieńczone wprowadzeniem dużej ilości zmian. Nowa sieć ma nosić nazwę Ethereum 2.0, a najważniejsze planowane zmiany to zmiana algorytmu proof of work na proof of stake, a także znaczące przyśpieszenie działania sieci, co ma się przełożyć na niższe opłaty transakcyjne. Pierwsza z serii poprawek została wydana pod koniec 2020 roku, a zakończenie prac nad Ethereum 2.0 jest planowane na drugą połowę 2022 roku. Choć proponowane zmiany zostały pozytywnie ocenione przez większość ekspertów, to ich faktyczny wpływ na sieć Ethereum poznamy dopiero za kilka lat.