Czym jest Litecoin i gdzie można go kupić?

Cofnijmy się do 2011 roku. Kryptowaluty dopiero raczkują, a ich sukces wieszczy jedynie garstka wizjonerów. Jednym z nich jest Charles Lee, programista z doświadczeniem w Google, który postanawia stworzyć własną, doskonalszą technicznie konkurencję dla Bitcoina. Tak właśnie wyglądały początki Litecoina, czyli jednej z najpopularniejszych, najważniejszych kryptowalut. Czym tak naprawdę jest Litecoin, na jakie zasadzie działa i gdzie można go kupić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Czym jest Litecoin (LTC)?

Litecoin (LTC) to kryptowaluta z otwartym kodem źródłowym. Choć nie ma ona jednego emitenta i w praktyce stanowi szereg zapisów matematycznych opartych na zaawansowanej kryptografii, to dzięki unikatowym właściwościom Litecoina można wymienić na produkty, usługi lub po prostu na tradycyjne pieniądze. Tak jak w przypadku innych kryptowalut, wartość LTC bierze się z zaufania jego użytkowników.

Litecoin – klucz prywatny a klucz publiczny

Sieć Litecoin wymaga od użytkowników autoryzacji wszystkich przelewów. Wykorzystywane do tego są dwa ciągi liczb i liter, nazywane kluczem prywatnym oraz kluczem publicznym. By skutecznie wyjaśnić ci zasadę ich działania, sięgnijmy po porównanie z bankowością elektroniczną. Klucz publiczny pełni zarazem funkcję loginu do systemu bankowego, jak i numeru konta, na który przychodzą przelewy. Natomiast klucz prywatny działa jak hasło do bankowości – to właśnie za jego pomocą potwierdzamy przelew Litecoinów na inny adres.

Na jakiej zasadzie działa Litecoin?

Kryptowaluta Litecoin opiera się na technologii blockchain, czyli rozproszonego łańcuchu bloków. Wszystkie przelewy w sieci LTC są dzielone na bloki zawierające tysiące transakcji. W zamian za wynagrodzenie, górnicy wykorzystują moc komputerów do wykonywania obliczeń, które sprawdzają, czy wszystkie przelewy zawarte w danym bloku są autentyczne. Po odrzuceniu nieprawidłowych transakcji blok zostaje zatwierdzony, przelane środki trafiają do dyspozycji odbiorców, zaś jeden, losowo wybrany górnik otrzymuje nagrodę w Litecoinach. Zysk górników pochodzi zarówno z opłat pobieranych za każdy przelew, jak i z nowotworzonych monet. Co istotne, sieć LTC jest w pełni transparentna, a każdy, także i ty, może w dowolnej chwili sprawdzić szczegóły wszystkich transakcji, jakie zostały kiedykolwiek wykonane.

Najważniejsze informacje o Litecoin

Na tle innych kryptowalut Litecoin wyróżnia się  szybkim generowaniem nowych bloków, co przekłada się na większą prędkość potwierdzania przelewów. Jeżeli chodzi o twarde dane, to pierwszy blok w sieci LTC został wykopany 7 października 2011 roku. Dla zwykłych użytkowników znacznie ważniejsza jest maksymalna ilość monet, która wynosi 84 miliony. Oznacza to, że po osiągnięciu tej liczby przestaną powstawać nowe Litecoiny, a sieć zacznie się utrzymywać jedynie z opłat za przelewy. Warto też zwrócić uwagę na wysokość nagród za nowy blok. Obecnie górnicy uzyskują 12,5 LTC za każdy potwierdzony blok. Ilość ta spada o połowę co 840 tys. wykopanych bloków, czyli mniej więcej co cztery lata. Następny spadek wartości nagrody (zwany z angielskiego halving) będzie miał miejsce w okolicach sierpnia 2023 roku.

kurs litecoin

Jak posługiwać się Litecoin?

By móc płacić za pomocą LTC, należy założyć darmowy portfel Litecoin. W sieci można znaleźć ich dziesiątki, ale większość wymaga dość zaawansowanej wiedzy oraz dużej ilości miejsca na dysku. Początkującym użytkownikom polecamy skorzystanie z Coinbase – portfela Litecoin w przeglądarce lub z jednego z wielu tzw. lekkich portfeli, np. z Exodus Wallet. Nie wolno przy tym zapominać o bezpieczeństwie! Kryptowaluty są ulubionym celem hakerów, dlatego jeżeli to możliwe, należy zabezpieczyć portfel za pomocą uwierzytelniania dwuskładnikowego.

Gdzie kupić Litecoin i nie przepłacić?

Masz już własny portfel Litecoin? To świetnie – teraz przyszedł czas na zakup twoich pierwszych LTC! Możesz to zrobić na kilka sposobów: na giełdzie kryptowalut, w kantorze lub po prostu od innych internautów. Nie będziemy cię specjalnie zachęcać do jednej z tych trzech opcji, ale poniżej pokrótce wskażemy ich wady i zalety.

Zakup LTC na giełdzie kryptowalut

Kupując Litecoin na giełdzie zyskujesz najlepszą cenę, a także łatwą możliwość wymiany LTC na inne kryptowaluty lub z powrotem na prawdziwe pieniądze. Jednak przed dokonaniem zakupu musisz założyć konto na jednej z giełd kryptowalut oraz przejść przez skomplikowaną i długą procedurę KYC. Ponadto giełdy często pobierają spore prowizje za wypłaty środków, a trzymanie tam większych sum bywa niebezpieczne.

Kupno Litecoin w kantorze online

Drugą, mniej popularną możliwością jest zakup Litecoin w kantorze kryptowalutowym. To najszybsza i najwygodniejsza, ale też najdroższa opcja. Warto przy tym pamiętać, że w kantorze online możesz też szybko sprzedać LTC i od razu dostać gotówkę do ręki, nie czekając kilka dni na przelew z giełdy.

Jak kupić Litecoin bezpośrednio od internautów?

Wiele osób decyduje się też na zakup LTC bezpośrednio od innych internautów, najczęściej za pomocą serwisów w rodzaju Local Bitcoins. Rozwiązanie to jest szybkie i dość tanie, ale też najmniej bezpieczne. Oczywiście większość sprzedawców ma dobre opinie, ale wciąż sporadycznie zdarzają się oszustwa. Dużą zaletą bezpośredniego zakupu Litecoin jest ogromna liczba dostępnych sposobów dokonania płatności – sprzedawcy zarówno przyjmą inne kryptowaluty, jak i środki na procesorach płatności takich jak PayPal, Skrill oraz EcoPayz czy kody przedpłacone Paysafecard lub Neosurf.

Gdzie sprzedać Litecoin?

Najłatwiejszym sposobem na sprzedaż Litecoin jest skorzystanie z usług kantorów online, które od razu po potwierdzeniu transakcji wypłacą gotówkę za pomocą przelewu na konto bankowe lub kodu do wypłaty w automacie. Wiąże się to z dużą prowizją dlatego jeśli zależy ci na atrakcyjnej cenie, to możesz skorzystać albo z giełdy kryptowalut, albo bezpośrednio sprzedać LTC internautom. Zarobisz wtedy więcej, ale też dłużej poczekasz na pieniądze.

5/5 - (1 vote)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

5 × 2 =