Choć uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą aplikacji mobilnych czy wiadomości tekstowych jest obecnie najpowszechniej używanym zabezpieczeniem w internecie, to nawet ono nie daje stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa posiadanych środków. Jeżeli zależy ci na pewności, że nikt nie włamie się na twoje konto, to jedynym skutecznym rozwiązaniem są klucze U2F. Technologia ta nie jest jeszcze w Polsce aż tak popularna jak na Zachodzie, ale coraz więcej ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa zaczyna wskazywać na jej zalety. Czym są klucze U2F? Jak wykorzystać je do zabezpieczenia konta i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Wyjaśniamy!

Klucz U2F a uwierzytelnianie dwuskładnikowe

O uwierzytelnianiu dwuskładnikowym napisaliśmy już rozbudowany poradnik, ale mimo to chcielibyśmy podkreślić, że stanowi ono absolutną podstawę bezpieczeństwa w internecie, szczególnie w przypadku kwestii związanych z bankowością czy finansami. Zazwyczaj 2FA jest oparte na tokenie, do którego dostęp powinien mieć jedynie właściciel konta. Niestety prawie każdy rodzaj tokena może wpaść w ręce zdeterminowanych przestępców, dlatego uwierzytelnianie dwuskładnikowe nie zawsze jest bezpieczne… Chyba że w ramach tokena wykorzystuje tzw. klucz U2F.

Czym jest klucz U2F i na jakiej zasadzie działa?

Klucz U2F to niewielki komputer, który rozmiarem przypomina przeciętny pendrive. Generuje on unikalne, jednorazowe kody, które umożliwiają potwierdzenie autentyczności logowania w procesie uwierzytelniania dwuskładnikowego. Jest on wyposażony albo w złącze USB, albo w port umożliwiający łączność za pomocą NFC. Co istotne, nazwa „klucz U2F” funkcjonuje jako ogólne określenie kluczy bezpieczeństwa, a tak naprawdę odnosi się do najpopularniejszego protokołu bezpieczeństwa, opracowanego przez informatyków z Google. W sprzedaży można znaleźć klucze oparte na innych protokołach. Zazwyczaj są one dużo droższe i wykorzystywane przez specjalistów z wąskich dziedzin związanych z cyberbezpieczeństwem. Dla zwykłych użytkowników klucz U2F będzie w pełni wystarczający.

Jak potwierdzić logowanie za pomocą klucza U2F?

By potwierdzić logowanie za pomocą klucza UFC, należy podłączyć klucz bezpieczeństwa do wykorzystywanego urządzenia iTo tyle! Jeżeli korzystasz z komputera, włóż klucz do portu USB. Jeśli logujesz się na smartfonie lub tablecie, zbliż klucz do modułu NFC urządzenia, upewniając się, że jest on włączony. Możesz to zrobić w ustawieniach systemu operacyjnego.

Ile kosztuje klucz U2F?

Jako że klucz U2F jest tak naprawdę zminiaturyzowanym komputerem, to urządzenie to nie należy do najtańszych. Profesjonalne klucze oparte na specjalistycznych standardach bezpieczeństwa kosztują od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Na szczęście w sprzedaży można znaleźć klucze U2F produkowane z myślą o zwykłych użytkownikach. Ich cena waha się w przedziale od 130 do 650 zł, przy czym te najtańsze są z reguły wyposażone jedynie w port USB. Co istotne, planując zakup klucza bezpieczeństwa należy wyposażyć się od razu w dwie lub trzy sztuki. Zapasowy klucz U2F pozwala na uzyskanie dostępu do konta w przypadku awarii lub zgubienia głównego klucza.

Jak zabezpieczyć konto lub portfel kryptowalut za pomocą klucza U2F?

Zabezpieczanie konta lub portfela kryptowalut za pomocą klucza U2F jest dość proste, ale najpierw należy upewnić się, czy serwis udostępnia użytkownikom taką opcję. Informacje na ten temat można znaleźć w dziale pytań i odpowiedzi lub kontaktując się z działem obsługi klienta. Przykładowe witryny umożliwiające zabezpieczenie konta za pomocą klucza bezpieczeństwa to Google, Microsoft czy Facebook. Większe giełdy oraz portfele kryptowalut, w tym Coinbase oraz Binance, również oferują taką opcję i zachęcają użytkowników do korzystania z kluczy U2F, wskazując przy tym na skuteczność tych urządzeń przy zabezpieczaniu konta.

Czy warto zdecydować się na kupno klucza U2F?

Korzystanie z kluczy bezpieczeństwa w ramach uwierzytelniania dwuskładnikowego wiąże się z szeregiem korzyści, ale niestety jest też dość drogie. Zakładając zakup trzech kluczy (głównego i dwóch zapasowych) musimy liczyć się z wydaniem co najmniej kilkuset złotych. Nie są to małe pieniądze, ale z drugiej strony warto myśleć o kluczach U2F jako o inwestycji w bezpieczeństwo środków posiadanych na kontach internetowych. A jak głosi popularne powiedzenie, na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać!

5/5 - (2 votes)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

5 × 3 =